Oszuści znowu działają

0
594
KMP Legnica

Legniccy policjanci odebrali 3 zgłoszenia dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści dzwoniąc do seniorów podawali się za funkcjonariuszy lub za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. Około godziny 20:30 do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zadzwoniła 88-letnia kobieta, od której oszuści wyłudzili 7 tysięcy złotych. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

KMP Legnica

Oszuści “na wnuczka” i “na policjanta” wciąż próbują oszukiwać starszych mieszkańców Legnicy.17 sierpnia br. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymali sygnał o 3 próbach wyłudzenia pieniędzy i 1 zgłoszenie, gdzie kobieta padła ofiarą oszustwa.

Jak ustalili policjanci wczoraj około godziny 16:00 do 88-letniej mieszkanki Legnicy zadzwonił mężczyzna, która podała się za jej wnuka. Powiedział, że ma złamaną rękę bo spowodował wypadek drogowy, w którym ucierpiała również kobieta, którą w ciężkim stanie przewieziono do szpitala. Rzekomy wnuk w rozmowie z starszą panią prosił o pomoc finansową w kwocie 40 tys. złotych, żeby nie zatrzymała go policja. 88-latka poinformowała go, że nie ma takich pieniędzy. Ma jedynie 7 tysięcy złotych. Mężczyzna zgodził się na taką kwotę i przekazał, że po odbiór pieniędzy przyjdzie jego koleżanka. Po chwili w mieszkaniu staruszki pojawiła się kobieta i odebrała gotówkę.Około godziny 19.30 do kobiety zadzwoniła córka. Starsza pani opowiedziała jej historię z wnukiem i wtedy została poinformowana przez nią, że została oszukana.

Na szczęście pozostałe starsze osoby, które tego dnia otrzymały podobny telefon nie dały się oszukać.

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. W kilku przypadkach wyglądało to w ten sposób, że najpierw do osoby starszej zadzwoniła osoba, która podawała się za członka rodziny i powiedziała, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywała połączenie. Po chwili zatelefonował mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Podał jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówcę, że potrzebne są pieniądze, aby załatwić sprawę z prokuratorem.

Legnicka Policja apeluje i radzi:

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

*Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

*Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

*Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

*W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

inf.KMP Legnica

oprac.

mł. asp. Jagoda Ekiert

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię