“Sierpniowy weekend 2017”

0
279
KPP JAwor

Kolejny długi weekend w tym roku. Jaworscy policjanci w związku z tym spodziewają się wzrostu natężenia ruchu na drogach powiatu. Oznacza to także możliwość zaistnienia sytuacji niebezpiecznych, powodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców. Dlatego w ramach prowadzonej od jutra 11 sierpnia przez kolejne pięć dni akcji pod kryptonimem “Sierpniowy weekend” funkcjonariusze zintensyfikują swoje działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym.

W tym czasie na drogach regionu pojawi się więcej policyjnych patroli wyposażonych
w sprzęt kontrolno-pomiarowy. Funkcjonariusze nie tylko na głównych ciągach komunikacyjnych, lecz również na drogach lokalnych będą zwracać uwagę na trzeźwość kierujących, prędkość pojazdów w szczególności w kontekście nowych przepisów, a także na bezpieczeństwo pasażerów. Będą stanowczo egzekwowali zapinanie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach oraz ilość osób przewożonych samochodem. Ponadto stróże prawa będą zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów oraz kierujących niewłaściwie korzystających z telefonów komórkowych. Mając na uwadze wciąż liczne przypadki jazdy na “podwójnym gazie”, szczególny nacisk policjanci położą na eliminowanie z ruchu kierujących siadających za kierownicę po alkoholu. Należy podkreślić,że nadrzędnym celem w/w działań jest zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc weekendowego wypoczynku i powrotu do domu.

Planując swoją podróż, wyjedźmy wcześniej i nie spieszmy się. – Na drogach może być tłoczno. Jedźmy ostrożnie, bądźmy cierpliwi i spokojni. Nie nadrabiajmy czasu straconego w korkach czy na remontowanych odcinkach dróg prędkością. Nie wyznaczajmy sobie nieprzekraczalnych terminów, w których mamy dojechać do celu. Dłuższą podróż należy podzielić na etapy planując odpoczynki na parkingach.
Do wypadków dochodzi przede wszystkim z powodu ludzkich błędów; najczęstszymi przyczynami drogowych tragedii jest brawura, nadmierna prędkość i nieumiejętnie wykonywanie manewrów na drodze.

Pamiętajmy też o tym, by dzieci podczas jazdy były zawsze w fotelikach, przypięte pasami. My również zapinajmy pasy bezpieczeństwa. Nie rozmawiajmy w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. Powstrzymajmy się też od pisania i odbierania sms-ów. W momencie, gdy spogląda się na ekran telefonu można przejechać – w sposób niekontrolowany – nawet kilkadziesiąt metrów. I co najważniejsze za kierownicę siadajmy zawsze trzeźwi i wypoczęci.

Ponadto jaworska policja apeluje do osób, które w tych dniach mają zamiar wyjechać, aby nie pozostawiały bez nadzoru i opieki swojego mienia. Nie możemy spodziewać się, że złodzieje w długi sierpniowy weekend będą również świętować. Aby zapobiec kradzieżom i innym przestępstwom policjanci w tym okresie będą pełnić wzmożone służby patrolowe. Jednakże każdy z nas może i powinien zadbać o swoje mienie. Wyjeżdżając z domu dobrze jest zachować podstawowe zasady ostrożności – zamknąć drzwi, okna, opuścić rolety. Poprośmy także sąsiadów, by zwracali uwagę czy w pobliżu naszego mieszkania nie dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajmy, że to właśnie pomoc sąsiedzka od lat jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia wszelkiego rodzaju mienia.

inf. KPP Jawor
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
mł. asp. Józef Kolanek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię