Przyroda uczy najpiękniej

0
306
????????????????

Kolejny raz w czasie tegorocznych wakacji dzieci z Jawora oraz z terenu gminy Paszowice uczestniczyły w imprezie zorganizowanej przez Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej, Komendę Powiatową Policji w Jaworze oraz GOK w Paszowicach i klub Piast w Jaworze w ramach XXII Turystycznego Lata „Bezpieczne wakacje”. Naszą wędrówkę tym razem rozpoczęliśmy w Nowej Wsi Wielkiej, wzmiankowanej w dokumentach pierwszy raz ok.1399 r.
We wsi godny zwiedzenia jest gotycki kościół z XIV w. oraz ruiny zespołu dworskiego. Przez wieś przebiegają szlaki turystyczne: zielony z Muchowa do Grobli i niebieski z Chełmca do Wojcieszowa. Również w ramach realizowanego przez GOK w Paszowicach w 2009 roku projektu „Trzy wąwozy” wytyczono i wyznakowano dwie ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze. Pierwsza oznakowana kolorem czerwonym prowadzi na Storczykowe Wzgórze, a następnie przez Ruski Most, w tym miejscu można odpocząć, ale również jest to węzeł szlaków i możemy powędrować szlakiem zielonym do rezerwatu Wąwóz Siedmicy i dopiero wracać do Nowej Wsi lub po odpoczynku dalej przez Wąwóz Nowowiejski wrócić do wsi (pętla bez Wąwozu Siedmicy ma ok.6,5 km). Wędrujący tą ścieżką mogą nie tylko obcując z naturą wypatrywać storczyków, których rośnie tu kilka gatunków, ale przy odrobinie szczęścia i zachowaniu ciszy możemy spotkać pasące się muflony, jelenie, sarny, jak i czasami buchtujące dziki. My jednak wybraliśmy pętlę wyznakowana na żółto, trochę krótszą, bo jeszcze zaplanowaliśmy po wędrówce ognisko oraz gry i zabawy. 3,5 km ścieżka od świetlicy prowadzi dalej przez wieś w kierunku rezerwatu geologiczno-florystycznego Wąwóz Lipa, gdzie poza bardzo ciekawymi formami skalnymi rosną 22 gatunki chronionych roślin, m.in. licznie rośnie lilia złotogłów, ale przede wszystkim możemy spotkać salamandrę plamistą, której specyficzne warunki panujące w wąwozie wyjątkowo sprzyjają. I to był główny cel naszej wyprawy.
Grupa wędrowców składała się z uczestników III turnusu półkolonii z klubu Piast w Jaworze oraz ze świetlicy w Nowej Wsi Wielkiej. Nasz przewodnik Leszek Drabczyk, prezes jaworskiego Oddziału PTTK, w czasie wędrówki przedstawił historię wsi, jak i opowiadał o bogatej faunie i florze, którą możemy podziwiać w czasie wędrówek po najbliższej okolicy. Dzień był wymarzony na spotkanie z salamandrą. Po obfitych nocnych opadach było bardzo ciepło i parno. Niektórzy z niedowierzaniem przyjmowali informację, że mogą spotkać w naturze salamandrę plamistą. A jednak stało się, mieliśmy szczęście. Na kamieniu porośniętym mchem, w strumyku stała salamandra, czarna w jaskrawe żółte plamy. Czarne oczy przypatrywały się nadchodzącej grupie. Niestety mogliśmy ją podziwiać tylko przez krótka chwilę, bo hałas ją spłoszył i schowała się w szczelinę pod kamień przy strumieniu płynącym przez wąwóz. Część wędrowców mogła zobaczyć już tylko ogon tego rzadkiego płaza, który wystawał z kryjówki. Salamandra jest objęta ścisłą ochroną. Nie chcieliśmy jej przeszkadzać. Pożegnaliśmy się i ruszyliśmy w górę wąwozu, a następnie ścieżką wijącą się wśród łąk wróciliśmy do wsi.
Przy świetlicy, w miejscu które służy turystom do odpoczynku, grupa z Nowej Wsi Wielkiej ze swoją opiekunką p. Magdaleną Kupiec przygotowała grilla i zimny kompot. Mogliśmy piec kiełbaski i posilić się. Tradycyjnie rozegraliśmy konkurs wiedzy – „Wiadomości z trasy”, w którym najwięcej punktów zgromadził Kuba Szaszorowski i wyprzedził Karola Prochorowicza i Marcela Schabowskiego. W skakance najlepsi byli Filip Kuźniar, Marcel Schabowski i Oliwia Piżyk. Natomiast w rzucie kaloszem sołtysa najlepsze wyniki osiągnęli Marcel Schabowski, Fabian Woźny i Filip Kuźniar. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, mapy turystyczne i przewodniki oraz słodkości. Uczestników zapoznano też z podstawowymi zasadami bezpiecznej wędrówki oraz bezpiecznego wypoczynku.
Organizatorzy i uczestnicy dziękują Gminie Jawor i Starostwu w Jaworze za wsparcie finansowe i ufundowanie nagród, dzieciom i pani Magdzie Kupiec za wspaniałe przyjęcie, słodycze i pomoc w organizacji rajdu, Gminie Paszowice za nieodpłatne udostępnienie terenu biwakowego. Trzeba dodać, że wieś wypiękniała i jest naprawdę przyjazna turystom. Była to kolejna wspaniała przygoda tegorocznych wakacji. Dziękujemy. Do zobaczenia na turystycznym szlaku.
Organizatorzy i uczestnicy rajdu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię