Kampania profilaktyczna pod hasłem „Łapki na kierownicę” ruszyła na Dolnym Śląsku

0
768

Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon podczas kierowania pojazdem. Dlatego dolnośląscy policjanci zainaugurowali dzisiaj na terenie województwa kampanię profilaktyczną pod hasłem „Łapki na kierownicę”. Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Działania profilaktyczne policjantów z Dolnego Śląska wspiera też znany kierowca rajdowy Grzegorz Grzyb – Mistrz Polski.Briefingiem prasowym, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zainaugurowali działania profilaktyczne prowadzone na Dolnym Śląsku w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „Łapki na kierownicę”. Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. 

Korzystanie z telefonu, to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich sms-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Pamiętajmy:

  • Nawet 6 – krotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon. 
  • Średnio na 5 sekund rozpraszasz się odbierając telefon. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonujesz 140 metrów.
  • Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru. Przy prędkości 100 km/h pokonujesz w tym czasie 330 metrów.
  • Około 1 sekundy potrzebujesz by zauważyć zagrożenie i na nie zareagować. Przy prędkości 100 km/h przejedziesz w tym czasie 28 metrów. 

Tylko w 2016 roku policjanci za tego typu wykroczenie ukarali na terenie kraju blisko 92 tys. kierujących pojazdami. Choć biorąc pod uwagę obrazki, które codziennie na drodze obserwuje każdy z nas, to zapewne kierujących, którzy popełniają tego typu wykroczenie jest więcej.

W ciągu pierwszych miesięcy tego roku na Dolnym Śląsku ukaranych zostało kolejnych blisko 2,5 tys. kierujących. Przypomnijmy, że za tego typu wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.
Kampania wspierana będzie też działaniami kontrolnymi, podczas których dolnośląscy policjanci będą przypominać kierującym o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Przekazywać będą też uczestnikom ruchu drogowego specjalnie w ramach kampanii przygotowane ulotki.

inf. KPP Jawor

asp. szt. Paweł Petrykowski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię