W czerwcu rusza w Jaworze budowa fabryki silników do mercedesów

0
1635
Mercedes-Benz E-Klasse T-Modell, E 350 d, 2016, Exterieur: Exclusive Line, cavansitblau, ;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 5,4 l/100 km, CO2-Emissionen kombiniert: 140 g/km Mercedes-Benz E-Class, E 350 d, 2016, exterior: Exclusive line, cavansite blue; Fuel consumption combined: 5.4 l/100 km, CO2 emission combined: 140 g/km

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki Mercedesa odbędzie się 19 czerwca w Jaworze (Dolnośląskie). W fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Dzięki inwestycji powstanie kilkaset miejsc pracy.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. „Około 20 procent z tej liczby to będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi to pracownicy produkcji” – powiedział wcześniej PAP Andreas Schenkel, prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Invest Park”. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – w warunkach laboratoryjnych.

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

19 czerwca w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki weźmie udział wicepremier Mateusz Morawicki.

inf. PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię