Ponad 68 mln zł na zdrowie

0
420
umwd

Ponad 68 mln zł na przebudowę i wyposażenie ośrodków zdrowia przeznaczył samorząd województwa. Pieniądze trafią do 37 podmiotów w regionie i pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski na konferencji prasowej w środę poinformował, że w konkursie złożono 71 wniosków o dofinansowanie i zarząd województwa po ich ocenie zdecydował o wsparciu 37 projektów.

“Pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na przebudowę działających ośrodków zdrowia, budowę nowych placówek oraz wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Zależy nam na tym, by podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna była również w mniejszych miejscowościach jak najlepsza” – powiedział Przybylski.

Dodał, że jednym z zadań jest poprawa tzw. opieki koordynowanej, dlatego duże fundusze przeznaczono np. na zajmujące się nią regionalne centrum, które powstanie przy szpitalu w Zgorzelcu i będzie obsługiwać pacjentów pięciu powiatów. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 9,6 mln zł.

Ponad 6,6 mln zł przyznano na centrum ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Natomiast 5 mln zł przeznaczono na rozbudowę przychodni miejskiej w Pieszycach, gdzie również powstanie centrum opieki koordynowanej podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się też mniejsze zadania, jak np. budowa i wyposażenie przychodni zdrowia w Pszennie pod Świdnicą, na co przeznaczono 1,9 mln zł. Po kilkaset tys. zł trafi też do gabinetów lekarzy rodzinnych na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, m.in. aparatów usg.

Na dofinansowanie zakupu nowego sprzętu medycznego mogą liczyć równie przychodnie w Oleśnicy, Wleniu, Wińsku i Jaworze.

 

 

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię