Szli na zachód osadnicy [FOTO]

0
1388

III Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych odbyły się w Zamku Piastowskim w Legnicy (11-14 maja br.). W trakcie kilkudniowej imprezy zorganizowano przegląd kronik, wspomnień i filmów dokumentalnych. Na zamkowym dziedzińcu, odbyły się m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych i przegląd piosenek żołnierskich, patriotycznych i ludowych. W programie artystycznym wystąpili artyści, orkiestra wojskowa, harcerze i zespoły folklorystyczne.

Na murawie zamkowej członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Twierdza Wrocław”, wystąpili w mundurach 1. i 2. Armii Wojska Polskiego ze sprzętem z okresu wojny. Atrakcją był oryginalny T-34, czołg „Rudy 102”, który grał w filmie „Czterej pancerni i pies”. Na miejscu stanął punkt sanitarny, który obsługiwał jaworski „Medyk”. Gośćmi specjalnymi byli: aktorka Irena Karel i Sylwester Chęciński – reżyser filmów między innymi “Sami swoi”, “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć”. Gościem wydarzenia był prof. Stanisław Nicieja – historyk, autor wielu publikacji oraz książek poświęconych kresom. W niedzielę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego, Pionierów Osadnictwa na Dolnym Śląsku. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, społecznych, szkół, stowarzyszeń. Z kościoła pochód ze sztandarami z orkiestrą dętą przeszedł do Zamku Piastowskiego. Wśród wielu uczestników byli również Jaworzanie, oraz włodarze i mieszkańcy powiatu jaworskiego. Wszystkich przybyłych przywitał Tadeusz Samborski członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i pomysłodawca imprezy, który złożył Pionierom Osadnictwa oraz żołnierzom I i II Armii Wojska Polskiego, a także wszystkim weteranom i kombatantom, hołd i wyrazy najwyższego uznania dla ich życiowych dokonań. Uroczystość stanowiła okazję do wręczenia medali i odznaczeń między innymi za promocję problematyki kresowej, za wszelkie przejawy pomocy udzielonej naszym rodakom żyjącym współcześnie oraz za wszelkie formy opieki nad polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym na byłych kresach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, za głoszenie prawdy historycznej o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939-47.

Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych przyznał Krzyż Kresowy między innymi Dorocie Subocz – dyrektor jaworskiego „Medyka”. Na wniosek Tadeusza Samborskiego Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się Genowefa Kunecka – zasłużona krzewicielka kultury ludowej, działająca na niwie kultury od prawie 60 lat w gminie Męcinka. Współtwórczyni zespołu folklorystycznego „Ojry”, który z licznymi sukcesami działa od 1964 r., prezentując przy różnych okazjach: obrzędy, zwyczaje, repertuar ludowy, kolędniczy i wiele innych. Genowefa Kunecka jest zasłużoną inicjatorką i propagatorką działań kulturalnych na terenie gminy Męcinka, powiatu jaworskiego oraz województwa dolnośląskiego. Wniosek o uhonorowanie pani Genowefy Kuneckiej złożyli członkowie zespołu „Ojry” przy okazji przypadającego jubileuszu 60-lecia zespołu. Sejmik Województwa Dolnośląskiego uhonorował również Marię Ugniewską, za działalność w dziedzinie kultury, jej upowszechniania i ochrony za współdziałanie ze stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymi oraz osiągnięcia w pracy redakcyjnej w Nowej Gazecie Jaworskiej. Zwieńczeniem uroczystości była biesiada osadników, goszczono wszystkich uczestników wojskową grochówką, pierogami i innymi przysmakami. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Dni Pionierów Osadnictwa jest Tadeusz Samborski członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, działacz PSL. Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr Zamek Piastowski w Legnicy, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”.

Maria Ugniewska

Więcej o uroczystościach w jutrzejszym wydaniu Nowej Gazety Jaworskiej. Już wkrótce na stronie relacja wideo z wydarzenia przygotowywana przez TeleJawor. Zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię