Słabe zęby młodych jaworzan

0
934

Zaledwie 25 % młodych jaworzan ma zdrowe zęby. Są pierwsze wyniki badań profilaktycznych dzieci uczęszczających do gminnych placówek oświatowych. 

Badania stanu uzębienia zostały zrealizowane przez miasto w wyniku propozycji radnej Longiny Gaszyńskiej oraz wspólnego wniosku Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej z Komisją Edukacji. Program cieszy się sporym zainteresowaniem. Dotychczas przeprowadzono badania stomatologiczne u 321 uczniów. Z tej grupy zaledwie 70 uczniów ma zdrowe zęby. Jednoznacznie z badań wynika, że konsultacje stomatologiczne są potrzebne. Rodzice przebadanych dzieci dostają od nas jasną informację, że należy zgłosić się do stomatologa, w celu podjęcia interwencji – mówi Joanna Strączek Kierownik Przychodni Rejonowej. To dla mnie duża satysfakcja, że dzięki mojemu pomysłowi, uczniowie jaworskich szkół podstawowych i gimnazjów mają możliwość skorzystać z profesjonalnych przeglądów dentystycznych. Miejmy nadzieję, że akcja ta spowoduje zmniejszenie odsetka dzieci z próchnicą.
– Ogromne podziękowania kieruję do Kierownika Przychodni Rejonowej, dzięki której badania są realizowane – skomentowała Longina Gaszyńska
Projekt stomatologiczny, nie jest jedyną akcją, skierowaną do młodych obywateli Jawora. Od kilku miesięcy przychodnia, przy współpracy z prof. Alicją Chybicką, prowadzi „Program profilaktyki chorób onkologicznych na lata 2016-2017 w Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworze”. W tym czasie wpłynęło od rodziców, aż 331 deklaracji przystąpienia do programu. Dotychczas pobrano materiał do badań od 207 uczniów. – Z konsultacji pediatrycznych skorzystało w sumie 197 uczniów natomiast siedmioro uczniów skierowano na badania hematologiczne – informuje Jadwiga Wojda-Elbrah.
Prowadzone przez Gminę Jawor, działania profilaktyczne, skierowane do najmłodszych mieszkańców Jawora to nie tylko w/w programy, ale również badania wad postawy przedszkolaków, pikniki, zabawy, edukacja prozdrowotna. To wszystko zasługuje na duże uznanie, bo inwestycja w zdrowie dzieci procentuje na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię