Burmistrz pyta mieszkańców. Opozycja: to arogancja władzy!

5
3673

Wydaje się, że przy zmianie nazw ulic w Jaworze, ściągnięcie Mercedesa to „pikuś”. Burmistrz Jawora nie musiał, ale chciał zapytać mieszkańców o zdanie w sprawie zmiany nazw dwóch ulic: Rapackiego i Berlinga. Ostatecznie zgodnie z polskim prawem, a nie prawem arogancji, to Rada Miejska będzie musiała dokonać wyboru nowych nazw. O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy Burmistrza Jawora Emiliana Berę.

Dlaczego podjął Pan decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, a nie wybrał Pan nazwy samodzielnie i zaproponował nową nazwę radzie? Dzisiaj widać, że byłoby to prostsze…
– Prostsze? Owszem, ale czy w zgodzie z demokracją? Zależało mi, aby to mieszkańcy dokonali tego wyboru. Sami wybrali nazwy ulic przy których będą mieszkać. Konsultacje społeczne dają właśnie taką możliwość. Jestem przekonany, że jest to najbardziej demokratyczna forma dialogu z mieszkańcami. Narzucanie z góry nowej nazwy nie byłoby dobre.

Opozycja zarzuca, że organizuje Pan konsultacje do konsultacji?
– Konsultacje społeczne przeprowadza Urząd Miejski w Jaworze, zgodnie z prawem, rzetelnością, tak aby mieszkańcy mieli pewność, że Ich głos został wysłuchany. Opozycja postanowiła zorganizować kontr konsultacje do tych miejskich. Szkoda. Stąd, pytanie brzmi: Po co zorganizowano kontr konsultacje? W ten sposób podważając działania Gminy w tym temacie. Niestety wprowadzając niemałe zamieszanie. Mimo to, Urząd Miejski pracuje normalnie i po zakończonych konsultacjach poinformujemy o wyborze dokonanym przez mieszkańców.

Wtedy zapadnie decyzja w sprawie zmian nazw ulic?
– Tak. Przypominam, że Burmistrz nie jest tu stroną w podejmowaniu decyzji. Przedstawię jedynie wyniki konsultacji Radzie Miejskiej, a sama decyzja będzie zależała już od konkretnego Radnego. Zgodnie z ustawą decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Miejska Jawora w głosowaniu nad uchwałą. Będę zachęcał Radnych, ażeby uszanowali wyniki konsultacji społecznych.

Opozycja krzyczy, że to arogancja władzy!
– Zapewne nie jestem idealnym burmistrzem, ale zarzucanie mi arogancji za to, że pytam mieszkańców o zdanie, to raczej kiepskiej jakości żart, albo jak mówi młodzież – suchar. Jeżeli będziemy szli tokiem myślenia opozycji to za chwilę dojdziemy do sytuacji, że np. opozycja będzie organizowała swoje wybory samorządowe, a Urząd Miejski swoje? To przecież absurd…

Ruszają zatem konsultacje, jak będą przebiegać?
– Do mieszkańców dwóch ulic: Rapackiego oraz Berlinga, zostaną dostarczone urzędowe ankiety z prośbą o dokonanie wyboru spośród wcześniej wyłonionej listy. Wygra propozycja z największą ilością głosów. Ruszamy w tym tygodniu. Konsultacje trwać będą do 24 maja 2017 roku. Po ich zakończeniu na najbliższej sesji Rady Miejskiej poinformuję o wynikach. Radni zapoznają się ze zdaniem mieszkańców i będą samodzielnie podejmować decyzje.

Wszystko wydaje się jasne i czytelne, to o co chodzi Pana przeciwnikom?
– To pozostawiam ocenie mieszkańców. Niestety problemów do rozwiązania w naszym mieście jest znacznie więcej. Na nich muszę się skupiać każdego dnia. Opozycja nie jest od wspierania burmistrza, to dla mnie jasne, ale niech przede wszystkim uszanuje naszych mieszkańców. Pozwólmy mieszkańcom Jawora dokonać wyboru, wbrew arogancji kilku osób.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Piotr Krażewski

5 KOMENTARZE

  1. Brawo burmistrz! zawsze z myślą mieszkańcach,nic o nas bez nas. Tak trzymać, mam nadzieję,że nasz burmistrz się nie podda,bo arogancji nie brakuje niestety

  2. Brawo Panie Burmistrzu jestem bardzo dumna. Prawda jest po Pana stronie, a ona zawsze zwycięży. Życzę Panu uśmiechu i radości. Niech będzie Pan przede wszystkim SOBĄ!

  3. Arogancja to jest ale na pewno nie burmistrza tylko radnych opozycyjnych , wicestarosty który próbuje wejść w kompetencje urzędników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię