Jubileuszowy X Kaczawski Jarmark Wielkanocny

0
733
fot. gmina Paszowice

Już po raz dziesiąty w Niedzielę Palmową wystawcy gmin Partnerstwa Kaczawskiego zaprezentowali swoje potrawy, wypieki i ozdoby wielkanocne podczas jubileuszowego jarmarku w Paszowicach. 

Witam na dziesiątym, jubileuszowym Jarmarku Wielkanocnym w naszej gminie. Święta Wielkiej Nocy to nie tylko tradycja w kulturze chrześcijańskiej, ale również w naszej kulturze ludowej – powiedział witając uczestników i przybyłych gości wójt gminy Sebastian Oszczęda, pod którego patronatem każdego roku obywa się jarmark.

Jak co roku, i tym razem stoły wystawowe uginały się od smakołyków i dekoracji typowych dla Świąt Wielkanocnych, a gości, którzy przyszli skosztować pysznego żurku, pocieszyć podniebienie słodkim mazurkiem i kupić przepięknie ozdoby świąteczne, było co nie miara. – W tym roku na jarmark przybyło trzydziestu wystawców z całego Partnerstwa Kaczawskiego. Były to koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, grupy odnowy wsi oraz artyści – rękodzielnicy i rzemieślnicy i wszyscy ci, którzy w zaciszu domowym dłubią różne, ciekawe rzeczy. Dla wystawców przygotowaliśmy dwa konkursy, natomiast dzieci jak zwykle szukały jajek w stogu siana, biegały z jajkiem slalomem i bawiły się podczas animacji plastycznych – powiedziała Małgorzata Świderska dyrektor GOK w Paszowicach.

Komisja, w której skład wchodzili: przewodnicząca Beata Rokosz radna gminy Paszowice, Katarzyna Wojciechowska z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu PZD w Jaworze, Waldemar Jankowski reprezentujący Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu oraz Kalina Nowakowska z GOK w Paszowicach oceniła najlepsze wypieki. W konkursie na Baby i inne ciasta wielkanocne, po degustacji i wnikliwej ocenie komisja postanowiła przyznać następujące miejsca: 1. miejsce Stowarzyszenie „Nasze Janowce” za tort „Koszyczek wielkanocny”, 2. KGW Słupianki za babkę wielkanocną według przepisu Ojca Miecia oraz 3. KGW Wiadrów za babkę. Wyróżnione zostało też Sołectwo Małuszów za mazurek wielkanocny, Sołectwo Lasowice za mazurek oraz KGW Nowa Wieś Legnicka za kołacz nowowiejski. Komisja oceniła również stoły wielkanocne, w wyniku czego 1. miejsce przyznano KGW Słupianki ze Słupa (gmina Męcinka), 2. KGW Wiadrów i 3. Zespółowi ludowemu „Kukułeczki” z gminy Paszowice oraz miejsce 4. Stowarzyszeniu „Nasze Janowice”z gminy Krotoszyce. Wyróżnione zostało KGW Małuszów z gminy Męcinka, Stowarzyszenie Nowa Wieś Legnicka z gminy Legnickie Pole, Sołectwo Lasowice z gminy Ruja oraz Sołectwo Chroślice z gminy Męcinka.

Wśród gości przybyłych na jarmark był Stanisław Laskowski starosta powiatu jaworskiego, Krzysztof Strynkowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Bogusław Jeż proboszcz parafii Paszowice oraz przedstawiciele sąsiednich gmin stowarzyszonych w Partnerstwie Kaczawskim.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów – Stanisława Furtaka z firmy „Martex” z Zębowic oraz Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

inf. gmina Paszowice

fot. gmina Paszowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię