„Postaw na odblask” – policyjna akcja w powiecie jaworskim

0
436
KPP Jawor

Piesi wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom. Na drodze, w ciemnościach są małymi, niewidocznymi punktami. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii.Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Dlatego jutro, 2 lutego po zmroku, jaworscy policjanci w ramach akcji „Postaw na odblask” sprawdzą czy piesi dbają o swoje bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na prawidłową reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu,a piesi na drogach stają się słabo widoczni, więc prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej! To może uratować życie, dlatego warto więc używać odblasków tym bardziej, że pieszy w starciu z samochodem zawsze jest na straconej pozycji.

Przypominamy również, że za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości 100 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten rodzaj kary jest najmniejszym z możliwych. Niejednokrotnie nieodpowiedzialność pieszego ma swoje konsekwencje w wymiarze nieporównywalnie większym, kiedy w wyniku wypadku traci on zdrowie a nawet życie. Pamiętajmy, że noszenie elementów odblaskowych, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Zwiększają one naszą widoczność.

Dlatego jaworscy policjanci jutro, 2 lutego 2017 r. od godz. 18.00 przeprowadzą akcję “Postaw na odblask”. W jej trakcie będą przede wszystkim sprawdzali czy piesi poruszający się po zmroku, poza obszarem zabudowanym dbają o własne bezpieczeństwo i używają elementów, które zdecydowanie polepszają ich widoczność.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Szczególny apel kierujemy jednocześnie do kierowców: Jeśli widzicie pieszego poruszającego się po zmroku w terenie niezabudowanym bez elementów odblaskowych prosimy o informację pod nr tel. 997,112 lub 76-726-22-01 (KPP w Jaworze). Wasza szybka reakcja może uratować życie i zdrowie pieszego.

Inf. KPP Jawor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię