Biało-czerwony, marcinowy Jawor

0
1805

Mieszkańcy Jawora godnie uczcili Święto Niepodległości Polski oraz Dzień Patrona Miasta świętego Marcina. Mimo mroźnej aury uroczysta i podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom obchodów. Świętowaliśmy radośnie, rodzinnie, biało-czerwono i na słodko…

Uroczystości miejskie związane z 11 listopada rozpoczęły się już dzień wcześniej od turniejów zorganizowanych przez Gimnazjum nr 1 w Jaworze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W interdyscyplinarnym turnieju wiedzy “GAMBIT” oraz turnieju piłki nożnej o “Marcinkowy Rogal” wzięło udział ponad 200 dzieci ze szkół podstawowych z naszego regionu. Widać, że z roku na rok, turnieje cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jesteśmy przekonani, że następnym razem padnie kolejny rekord frekwencji. Nagrody dla uczniów i drużyn wręczył Burmistrz Miasta Jawora Emilian Bera.

Warto również dodać, że piękne przedstawienie zorganizowano również w Przedszkolu Niepublicznym “Prymusek” w Jaworze. Dzieci zaśpiewały Hymn Polski, zatańczyły przedstawiły scenkę z legendy o świętym oraz zwyczaje i przysłowia świętomarcińskie. Gminę Jawor na tej uroczystości reprezentował nowy naczelnik naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Pan Wiesław Szymczyk.

Uroczystości 11 listopada w Jaworze rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia wieńców pod pomnikiem 1000–lecia Państwa Polskiego, przez delegację parlamentarzystów, samorządowców Jawora i powiatu jaworskiego, przedstawicieli związków kombatantów oraz dzieci z jaworskich szkół. Mieszkańcom Jawora rozdano biało-czerwone kotyliony wykonane własnoręcznie przez uczniów. Uroczystości poprowadził naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Pan Leszek Światkowski.

Słodka niespodzianka czekała mieszkańców po mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele św. Marcina. Burmistrz Jawora oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworze Daniel Iwański rozdawali słodkie świętomarcińskie rogale. Chętnych na smaczny przysmak było bardzo wielu więc rogaliki szybko znikły z koszyków. Na oficjalne uroczystości mieszkańców Jawora zaprosił osobiście święty Marcin na swym pięknym koniu. To był dopiero początek niespodzianek jakie czekały na mieszkańców Jawora. 

Oficjalna część obchodów odbyła się na jaworskim rynku. Ratusz przyzdobiony został na tę okoliczność wielką biało-czerwoną flagą. Mieszkańców miasta do wspólnego świętowania zaprosił Burmistrz Jawora Emilian Bera

11 listopada, Święto Niepodległości oraz Święto patrona naszego Miasta to czas, gdy możemy dumnie i radośnie świętować na jaworskim rynku. To okazja do skosztowania pysznych rogali świętomarcińskich, gęsiny czy grochówki serwowanej przez żołnierzy 10 Wrocławskiego Pułki Dowodzenia. Zapraszam Państwa do tego, abyśmy wspólnie przeżywali to znakomite Święto Niepodległości przy narodowych tańcach i pieśniach. Wszystkim Jaworzanom życzę udanego dnia – powiedział Emilian Bera, Burmistrz Miasta Jawora.

Na znak rocznicy odzyskania wolności przez Polskę w niebo wypuszczono 11 białych gołębi. Na scenie mogliśmy podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca „JUBILAT” oraz posłuchać koncertu w wykonaniu Chóru Albertówka. Prawdziwym hitem był przyjazd na rynek bryczką Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którą to postać wcielił się miejski radny Maciej Pawlinow. W mundurze i z dostojnym wąsem Marszałek wygłosił odezwę do mieszkańców informując, że Polska jest wolnym krajem.

Mieszkańcy Jawora ułożyli z białych i czerwonych kartoników Polską flagę oraz podziwiali taniec z flagami w wykonaniu jaworskich dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 5. Kolejną niespodziankę sprawili członkowie Jaworskiej Grupy Motocyklowej, którzy przyjechali na rynek na swoich potężnych, ryczących maszynach wzbudzając zachwyt publiczności.

Kolejnym wydarzeniem była ceremonia nadania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Jawora”, wręczenie Nagrody Miasta Jawora, która odbyła się w Teatrze Miejskim. Uroczystości poprowadził Daniel Iwański Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworze wspólnie z Panią Eweliną Szenkler Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. W tym roku, decyzją Kapituły, Honorowym Obywatelem Jawora został działacz piłkarski Pan Zdzisław Urban. Pan Zdzisław to ikona klubu “Kuźnia” Jawor. Za swoją sportową działalność był odznaczony przez piłkarski związek. Teraz przyszła wreszcie pora, aby podziękować Panu Zdzisławowi za jego poświecenie i promowanie miłości do sportu wśród mieszkańców Jawora. Pan Zdzisław odbierając statuetkę św. Marcina podziękował kapitule, Burmistrzowi Miasta, Przewodniczącemu Rady Miejskiej radnym i mieszkańców za ten miły gest. Nagrodę Miasta Jawora otrzymał w tym roku także sportowiec, utalentowany siatkarz Aleksander Śliwka. Ze względu na jego przygotowania do meczu w aktualnym klubie AZS Indykpol Olsztyn w imieniu Olka nagrodę odebrali jego rodzice. Rodzice Aleksandra podziękowali w imieniu syna za tak piękną nagrodę i powiedzieli, że są dumni z osiągnięć syna. Warto dodać, że Aleksander Śliwka nadal wspiera swój pierwszy klub Spartakus Jawor.

Uroczystości listopadowe zorganizowano również w Muzeum Regionalnym w Jaworze. “Spotkanie z historią” taki właśnie idea przyświecała organizatorom spotkania. Arkadiusz Muła Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze wręczył Burmistrzowi Jawora pierwszą formę piernikarską z wizerunkiem świętego Marcina Burmistrzowi Jawora. Formę wyrzeczoną w drewnie wykonał własnoręcznie czeski mistrz Oldrich Kvapil.

Laureaci konkursu historycznego pt. “Droga do wolności” otrzymali z rąk Burmistrza Jawora nagrody i pamiątkowe dyplomy. Następnie na sali rozpoczęła się debata z udziałem historyków i regionalistów oraz mieszkańców Jawora. Debatę moderował kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze Pan Mirosław Szkiłądź. Teza “Bić się czy nie bić” była bardzo kontrowersyjna więc nie zabrakło trudnych rozmów o historii wolnej Polski. Na koniec uczestnicy spotkania obejrzeli film “A jednak Polska” ukazujący całość działań władz polskich po odzyskaniu niepodległości.

Uroczystości 11 listopada Jaworzanie zakończyli na sportowo i w biegu. W sobotę o godz. 11:11 blisko 100 mieszkańców Jawora i miłośników sportu, pomimo chłodu, wystartowało w I Jaworskim Biegu Niepodległości. Biegali wszyscy, młodzi i starsi, dzieci i rodzice, samorządowcy, w tym burmistrz Emilian Bera, radny Michał Bander oraz radny Maciej Pawlinow. Wszyscy pokonali razem trasę 1111 metrów. Na mecie z wypiekami na twarzy kolejni biegacze odebrali pamiątkowe złote medale.

Biało-czerwony, rodzinny bieg przeszedł już do historii, tak samo jak jaworskie uroczystości związane z 11 listopada. Jaworzanie godnie uczcili to wspaniałe Święto.