Sądny dzień w Jaworze

0
2406

23 maja pracownicy Sądu Rejonowego w Jaworze, z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, zorganizowali dla mieszkańców „Dzień otwarty”. Na znak uczczenia święta sędziowie i pracownicy sądów nosili na strojach fioletowe wstążki. Dla zwiedzających była to wyjątkowa okazja do zobaczenia sal rozpraw, pokojów sędziów, aresztu czy niebieskiego pokoju w którym przesłuchiwane są osoby nieletnie.

Podczas Dnia Otwartego wręczono nagrody w konkursie plastycznym pod tytułem „Sąd w oczach dziecka”. Nagrodzono również uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie w konkursie wiedzy o wymiarze sprawiedliwości. Nagrody laureatom wręczyli Prezes Sądu Rejonowego Robert Plata, Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy sędzia Paweł Pratkowiecki oraz Burmistrz Jawora Emilian Bera. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył także Dyrektor Sądu Okręgowego w Legnicy Radosław Ziajkiewicz oraz Sędzia Sądu Rejonowego w Wołowie i przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Paweł Pośpiech. To własnie Stowarzyszenie Iustitia jest w Polsce inicjatorem organizowania Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Poniżej prezentujemy laureatów konkursu plastycznego z podziałem na kategorię:

Najmłodsi: Estera Detyna, Natalia Durka, Ksawery Sokołowski, Marta Moskwa, Gaja Biernacka

Klasy 1-3:
I miejsce – Natalia Koniak,
II miejsce – Maja Nowak,
III miejsce – Wojciech Motyka, Nikola Jakimowicz

Klasy 4-6
I miejsce – Karolina Wołyniec
II miejsce – Maja Wojtkowiak
III miejsce – Emilia Dobosz, Filip Dołęga

Wszystkie prace plastyczne można podziwiać w holu Sądu Rejonowego w Jaworze.

Mirosława Szkołądź – historyk i kustosz Muzeum Regionalnego w Jaworze wygłosił zgromadzonym na sali gościom krótki wykład o historii powstania Sądu w Jaworze. Budynek Sądu powstał w latach 1864-1866 a jego pierwsza nazwa brzmiała „Królewski Sąd Rejonowy”. Ciekawostką jest fakt, że w miejscu gdzie był areszt obecnie znajduje się sądowe archiwum, natomiast obok Sądu gdzie znajduje się ogród była strzelnica cechu sukienników jaworskich. Następnie prokurator Mariusz Kluczyński, radca prawny Monika Majka i adwokat Arkadiusz Grabowski opowiedzieli młodzieży o wykonywanych przez siebie zawodach.

Inicjatywa Dnia Otwartego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy nie tak dawno skutecznie domagali się przywrócenia Sądu Rejonowego w Jaworze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię